Tagasivaade detsembrini 2023: DIGITopen’i käivitamisele
Digitaalsete oskuste lõhe ületamine kolmanda sektori ja VKEde organisatsioonide jaoks
Projekt DIGITopen käivitati novembris 2023, mille eesmärk on anda Euroopa kolmanda sektori organisatsioonidele ja VKEdele rohkem võimalusi, tegeledes nende digioskuste puudujäägiga. Need organisatsioonid, sealhulgas vabatahtlike rühmad, sotsiaalsed ettevõtted, ühistud ja väikeettevõtted, seisavad sageli silmitsi probleemidega digitehnoloogiate kasutuselevõtmisel, mis on tingitud piiratud rahastamisest, madalast sissetulekust ja tehniliste teadmiste puudumisest.
Programmi Erasmus+ rahastatud DIGITopen toetab digitaalset ümberkujundamist avatud lähtekoodiga vahendite abil, mis on kooskõlas Euroopa digitaalse sõltumatuse strateegiaga. Seades prioriteediks juurdepääsetava kutsehariduse ja -koolituse, edendab projekt pidevat õppimist ja varustab organisatsioone oluliste digioskustega.
DIGITopen pakub koolitust ja juurdepääsu uuenduslikele avatud lähtekoodiga vahenditele, võimaldades kolmanda sektori organisatsioonidel ja VKEdel jääda oma kogukonnas konkurentsivõimeliseks, tõhusaks ja mõjusaks. See algatus viiakse ellu kuni veebruarini 2026 ja see on oluline samm digitaalse lõhe vähendamiseks ja jätkusuutliku, digitaalselt integreeritud tuleviku edendamiseks kogu ELis.
Peamised eesmärgid:
- Digitaaloskuste parandamine: Varustada töötajad juhtimis-, raamatupidamis-, turundus-, haridus- ja rahvusvahelistumise alaste pädevustega kohandatud avatud lähtekoodiga tarkvara abil.
- Suutlikkuse tugevdamine: Luua VKEde ja kolmanda sektori suutlikkust, et vastata digitaalsetele nõudmistele, edendades samal ajal koostööd kutsehariduse ja -koolituse pakkujatega.
- Haridusressursside laiendamine: Rikastada kutsehariduse ja -koolituse pakkujate koolitusmaterjale, et arendada tööjõu tulevikukindlaid digitaaloskusi.
Nende eesmärkide saavutamiseks töötab DIGITopen välja struktureeritud suunised organisatsioonidele, kes lähevad üle avatud lähtekoodiga digilahendustele, edendades samal ajal koostöövõimelisi ja autonoomseid õpikogukondi. Projekt tugevdab ka kutsehariduse ja -koolituse pakkujate rolli, pakkudes sihipärast koolitust, mis on suunatud kolmanda sektori organisatsioonide konkreetsetele digivajadustele.
DIGITopen ühisuuringu aruanne: OSSi koolitusvajadused kogu Euroopas
DIGITopen viis läbi empiirilise uuringu kuues riigis – Prantsusmaal, Eestis, Kreekas, Itaalias, Hispaanias ja Poolas -, et hinnata avatud lähtekoodiga tarkvara (OSS) kasutamist ja valmisolekut VKEde ja kolmanda sektori organisatsioonide seas ning nende koolitusvajadusi.
Peamised järeldused:
- Koolitusvajadused on riigiti erinevad:
- Itaalia: Turundus, kommunikatsioon, juhtimine.
- Prantsusmaa: Küberturvalisus, projektijuhtimine
- Eesti: Müük, turundus
- Hispaania: Turundus, CRM
- Kreeka: HR, digitaalne rahakogumine
- Poola: Suurenenud huvi OSSi vastu, hoolimata sõltuvusest patenteeritud tarkvarast.
Tuvastatud takistused:
- Vähene teadlikkus OSSi eelistest
- Tehniliste oskuste puudus
- Raskused OSS-lahenduste kooskõlastamisel organisatsiooni eesmärkidega.
Eelistatud koolitusmeetodid hõlmavad interaktiivseid õppemooduleid, e-õppe mooduleid ja praktilisi seminare, mis rõhutab vajadust paindlike ja kaasavate õppemeetodite järele.
DIGITopen Joint Research Report on tasuta allalaaditav eesti keeles siit.
DIGITopen Toolkit
DIGITopen Toolkit on uuenduslik ressurss, mille eesmärk on anda haridustöötajatele, koolitajatele ja organisatsioonidele võimalus edendada igas vanuses õppijate digitaalseid ja ettevõtlusalaseid oskusi.
See põhjalik juhend sisaldab praktilisi strateegiaid, et parandada õpikogemusi ja arendada digiajastu jaoks olulisi pädevusi, kasutades avatud lähtekoodiga tarkvara. Moodulid keskenduvad sellistele vahenditele nagu Tryton ERP, Odoo, NextCloud, Joomla, Omnisend, ProjectLibre ja Bitwarden, hõlmates selliseid valdkondi nagu ürituste juhtimine, turundus, kommunikatsioon, projektijuhtimine, müük ja digitaalne turvalisus.
Omadused:
- Kättesaadavad koolitusressursid kutsehariduse pakkujatele
- Praktilised strateegiad lõppkasutajate koolitamiseks
- Vahendid VKEdele ja TSOdele lahenduste rakendamiseks minimaalsete tehniliste teadmistega
DIGITopen Toolkit on saadaval tasuta allalaadimiseks eesti keeles siin.
Järgmised sammud
DIGITopen MOOCi käivitamine
DIGITopen MOOC on avatud e-õppeplatvormil korraldatav tasuta veebikursus, mis annab osalejatele teadmised ja oskused, mis on vajalikud avatud lähtekoodiga tehnoloogiate kasutamiseks kolmanda sektori ja VKEde organisatsioonide tõhusaks haldamiseks. Kutsehariduse ja -koolituse pakkujatel kogu Euroopas on võimalus katsetada, kohandada ja integreerida neid materjale oma koolitusprogrammidesse, mis on kohandatud vastavalt kohalikele ja riiklikele vajadustele.
Enesehindamisvahend (SAT)
Töötatakse välja spetsiaalne vahend, mis on kooskõlas DIGITopen Toolkit’i ja DigCompi raamistikega, et aidata organisatsioonidel ja üksikisikutel hinnata oma praegust digipädevust. See vahend toetab professionaalse arengu strateegilist planeerimist, tagades vastavuse individuaalsete eesmärkide ja organisatsiooni eesmärkidega.
Suunised kutsehariduse ja -koolituse pakkujatele
Luuakse põhjalikud suunised, mis aitavad kutsehariduse ja -koolituse pakkujatel kohandada oma koolitusprogramme tööturu vajadustega. Need suunised suurendavad tööealiste täiskasvanute kutseõppe paindlikkust ja juurdepääsetavust, andes neile võimaluse tõhusalt toime tulla üleminekuga digitaalsele maailmale. Digitaalse ümberkujundamise edendamise kaudu võimaldavad suunised kolmanda sektori organisatsioonidel ja VKEdel luua kaasaegset, professionaalset ja dünaamilist tööjõudu.
Lisateavet DIGITopen’i kohta leiate meie veebisaidilt või LinkedIn’i lehelt.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.
Erasmus+ Project Reference : 2023-1-FR01-KA220-VET-000154884